Lojistik Reklam

Sinop Üniversitesi – Ayancık Meslek Yüksekokulu – Lojistik Programı

Lojistik esas olarak askeri bir terimdir, bunda dolayı da ilk uygulamalar askeri alanlar ve harp sahaları olmuştur. Fakat esas önemi II. Dünya savaşı sırasında anlaşılmış ve sonrasında lojistiğe bilimsel bir konu gözüyle bakılmaya ve uygulanmaya başlanmıştır.

Lojistik, günümüz iş dünyasında gittikçe daha fazla kullanılmasına ihtiyaç duyulan karmaşık enformasyon, iletişim ve kontrol sistemlerin içinde yer aldığı, mal, hizmet, bilgi ve sermaye akımının iş planlama çerçevesine sahip olan bir yapı olarak görülebilir. Malların ve hizmetlerin, tüketicinin ihtiyaçları doğrultusunda kaynak noktadan tüketim noktasına iletiminin planlanması, uygulanması ve denetiminin yönetimi anlamına gelen lojistik, günümüzde yurtiçi ve yurtdışı her türlü taşımacılık faaliyetini kapsayacak biçimde gelişmekte ve geniş anlamıyla bilgi yönetimi, nakliye, stok, depolama, işleme ve paketleme süreçlerini içeren bütünleşmiş bir kavram haline dönüşmektedir.

Modern dünyada lojistik, demiryolu, denizyolu, karayolu ve havayolu üzerinden küresel pazar yerinde mal ve hizmetlerin etkili biçimde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasını sağlamak üzere işletme, matematiksel karar verme yöntemleri, bilişim teknolojisi, dış ticaret, gümrük, taşımacılık ve hukuk gibi farklı disiplinlerin uzmanlıklarından faydalanmaktadır.

Bu program mezunları, Lojistik programını tamamlamış “MESLEK ELEMANI” ünvanını almaktadır.

Programdan Mezun Olan Öğrenciler;

Üretim ve hizmet firmalarının lojistik, satın alma, tedarik zinciri, planlama, üretim ve pazarlama bölümlerinde; perakende işletmelerinde satın alma ve dağıtım bölümlerinde çalışabilecekleri gibi şirketlere dışarıdan destek sunan lojistik firmalarında da çalışabilecek, şirketler arasında aracılık rolleri üstlenip danışmanlık yapabilecek ya da kendi şirketlerini kurarak piyasaya bağımsız olarak girebileceklerdir. Ayrıca her türlü insan ve ürün taşımacılığı yapan hava, kara, deniz ve demiryolu firmalarında, havaalanlarında, limanlarda ve kargo işletmelerinde, lojistik konusunda danışmalık ve eğitim hizmeti veren kuruluşlarda, üniversite ve araştırma kurumlarının uygun bölümlerinde, Ulaştırma Bakanlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı ve belediye gibi kamu kurumlarında da çalışabilme alternatiflerine de sahip olabileceklerdir.

Derslik, Laboratuar ve Teçhizat Durumu

Program öğrencilerinin ihtiyaç duyabileceği, projeksiyon cihazı ve internet bağlantılı derslikler mevcuttur. Ayrıca program öğrencilerinin ihtiyaç duyduğu 2 adet tam donanımlı Bilgisayar laboratuvarı hazır olup, bilgisayarlarda, lojistik sektöründe kullanılan “Proder Lojistik ve Kargo Yönetimi” yazılım paket programı lisanslı olarak kurulu durumdadır.

Örgün Öğretim – İkinci Öğretim

Web Adresi: http://www.sinop.edu.tr

Lojistik Bölümü Olan Üniversiteler
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Friendfeed'te Paylaş
Linkedin'de Paylaş
Delicious'ta Paylaş
Technorati'de Paylaş

Yorum Yazın

İsim (Zorunlu)

(Yayınlanmayacaktır) (Zorunlu)

Arama
Yukarı Çık
Copyright © 2012 Lojistik Bölümü
Proje ve Tasarım ~ Murat TOPÇU | Her Hakkı Saklıdır. İçeriği Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.